Parke Cilası Nasıl Uygulanır?
24.05.2023

Parke Cilası Nasıl Uygulanır?

PARKE CİLASI NASIL UYGULANIR?

Parke Cilası Nedir?

Ahşap parkeler zaman içerisinde renginin solması, deforme olması gibi durumlarda parlaklıklarını ve canlılıklarını yitirirler. Ahşap parkelerin kimyasal bazlı deterjanlarla temizlenmesi, mobilyaların bıraktığı deformeler yüzeye zarar verebilmektedir. Parke cilası da ahşap zeminlerin canlılığını kazanmasına ve ortama parlaklık katmaya yarayan bir ciladır.

Parkeler ahşaptan elde edildiği için zaman içerisinde aşınmalar ve yıpranmalar meydana gelmektedir. Bu nedenle canlılığını ve ahşap sağlığını korumak için belirli aralıklarla parkeler, cilalanmaya ihtiyaç duymaktadır. Parke cilaları sayesinde eskiyen parkelerinizi tamamen değiştirmek yerine bakım ve onarımı kolaylıkla yapılabilir, tadilat masraflarınız da böylelikle daha ekonomik olur.

 

Parke Cilası Nasıl Yapılır?

Parke cilası profesyoneller ve amatör kullanıcılar tarafından kolaylıkla yapılabilmektedir. Ancak buradaki önemli nokta parkeleriniz için doğru cilayı seçmenizdir. Bazı cila türleri ahşabı besleyici yağları da bünyesinde barındırmaktadır. Böylelikle açık kalan parke aralıklarında böceklenme ve küflenme gibi sorunların da önüne geçmiş olursunuz. Parke cilaları, farklı renk ve parlaklık tonlarına sahiptir. Ahşap parkenize uygun rengi ve parlak, yarı mat veya mat özellikteki cilalardan birini tercih edebilirsiniz. Parkeleriniz mat renkliyse parlak cila ile daha ışıltılı bir görünüm elde edebilirsiniz. Yine kullanım alanınıza göre mat parlaklık özelliğine sahip parke cilası ile ortamın atmosferini değiştirebilirsiniz.  Parke cilası yaparken dikkat etmeniz gereken aşamalar şunlardır:

  • Cilalama yapacağınız yüzeyde öncelikle kir ve toz artıklarını temizlemelisiniz. Bir fırça ya da süpürge yardımıyla bu işlemi yapabilirsiniz. Parkelerinizi silerken ahşap için özel olarak üretilen yüzey temizleyicileri kullanmanızı tavsiye ederiz. Kimyasallardan oluşan deterjanlar parkenize zarar verecek ve cila işlemini olumsuz etkileyecektir.
  • Temizleme aşamasının ardından parkelerinizde çatlaklar, döküntüler varsa bunları ahşap macunu ile doldurabilirsiniz. İşlem yapacağınız yüzeyin büyüklüğüne göre kâğıt zımpara veya zımpara makinesi ile cilalanacak tüm yüzeyi zımparalamalısınız. Bu işlem, yüzeylerdeki lekeleri ve deformeleri ortadan kaldıracağı için kusursuz bir cila sonucu elde etmenize yardımcı olacaktır.
  • Parke cilasını, fırça veya püskürtme şişesi yardımıyla uygulama yapılacak yüzeye eşit bir şekilde dağıtmalısınız. Cilalama işlemlerinde kullanacağınız ürün de oldukça önemlidir. Macun bazlı cilalar daha kapatıcı özelliğe sahiptirler ancak daha sonra yüzeyden çok zor çıkarılmaktadır. Sıvı ahşap cilası koruyuculuk özelliğinin yanı sıra yüzeylerden daha kolay çıkarılabilmektedir.
  • Cilalama işlemi bittikten sonra 24-48 saat gibi bir süre ile zemini kurumaya bırakmalısınız. Kuruma tamamlanmadan zemin üzerine herhangi bir mobilya yerleştirmemelisiniz.

 

Etiketler: parke cilası, mat parke cilası, yarı mat parke cilası
Blog Son Eklenenler
Ahşaplarınızın Doğal Ve Canlı Görünmesini Tik Yağı İle Sağlayabilirsiniz

Ahşaplarınızın Doğal Ve Canlı Görünmesini Tik Yağı İle Sağlayabilirsiniz

Ahşaplarınızı en iyi şekilde korumak için tik yağı tercih edebilirsiniz. Tik yağı doğal yapısı ile birlikte ahşap ürünlerinizin korunması için zahmetsiz ve pratik bir çözüm sunacaktır. Kolay uygulanıyor olması sayesinde de istediğiniz parlaklığı elde etmenizi sağlar.

Devamını Oku
24.05.2023
Astar Boya Yapmanın Püf Noktaları

Astar Boya Yapmanın Püf Noktaları

Astar boya, boya işleminden önce uygulanması gereken önemli adımlar arasındadır

Devamını Oku
24.05.2023
Mobilya Boya ve Verniklerinde Öncü Marka Genç Boya

Mobilya Boya ve Verniklerinde Öncü Marka Genç Boya

Ufak değişikliklerle yaşam alanlarınıza renk getirmek isteyebilirsiniz.  Genç Boya  ile aradığınız her kriterde boya özelliklerine erişebilir ve hayallerinizdeki görünümleri kolaylıkla elde edebilirsiniz. Maksimum kullanım ömürleri ile hizmetlerini gerçekleştirir. Minimum bakım faaliyetleri ile uzun süreler boyunca kullanım sağlayabileceğiniz boya çeşitleri Genç Boya ‘da bulunmaktadır.

Devamını Oku
24.05.2023
Evinizin Güzel Görünmesini Sağlayacak Dış Cephe Duvar Boyası

Evinizin Güzel Görünmesini Sağlayacak Dış Cephe Duvar Boyası

Bir ev ile ilgili ilk izlenim dış cepheden başlar. Dış cephe tasarımları ve renkleri bu nedenle büyük önem arz eder. İlk izlenimler bir evi sevebilmek için çok önemlidir. Yaşam ortamınızın estetik açıdan zevklerinize hitap etmesi, o evde daha mutlu anılar biriktirebilmeniz için önemlidir.  Dış cephe duvar boyası  tercihlerinizi de kendi zevkleriniz ışığında seçebilirsiniz.

Devamını Oku
24.05.2023
Evinizi Yenilerken Kapılarınızı Unutmayın | Panel Kapı Boyası İle Kapılarınızı Yenileyin

Evinizi Yenilerken Kapılarınızı Unutmayın | Panel Kapı Boyası İle Kapılarınızı Yenileyin

Yaşam alanlarında yapılacak değişikliklere veya yenilemelere evin kapıları da eklenebilir. Evlerinizin iç kapılarını  panel kapı boyası  ile boyayarak hem yaşam alanında farklılık yaratmak hem de kapılarınızı yenilemek mümkün hale geliyor.14

Devamını Oku
24.05.2023
Tezgah Neyle Ve Nasıl Boyanır ?

Tezgah Neyle Ve Nasıl Boyanır ?

Mutfaklarda yenileme işlemleri son dönemlerde trend olan “do it yourself” kendin yap akımının etkisiyle daha da yaygınlaşmıştır.

Devamını Oku
24.05.2023
Ahşap Tavan Nasıl Boyanır?

Ahşap Tavan Nasıl Boyanır?

Ahşap malzemeden yapılan tavanların bakım ve onarım işlemleri için araştırma yapıldığında karşılaşılan sorulardan biri de “Ahşap tavan boyası var mı?” sorusudur.

Devamını Oku
24.05.2023
Dış Cephe Boyası Hakkında Merak Edilenler

Dış Cephe Boyası Hakkında Merak Edilenler

Dış cephe boyaları en kolay tanımıyla; olumsuz dış etmenlere maruz kalan bina ve yapıların dış cephe boyama işlemlerinde kullanılan özel olarak üretilmiş bir boya türüdür. Ancak günümüzde estetik kaygılar sebepli de dış cephe boyaları önemli hale gelmiştir. Her türlü yapının iç tasarımı kadar dışarıdan görünen kısmının da tasarımı oldukça önemlidir. Konut, okul, hastane, iş yeri veya sosyal tesislerin birçoğu öncelikle dış görünümleriyle dikkat çekmektedir.

Devamını Oku
24.05.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.