Mobilya Boyası Kullanma Rehberi
24.05.2023

Mobilya Boyası Kullanma Rehberi

Mobilya Hangi Boya ile Boyanır?

Mobilyalar ev dekorasyonlarının önemli parçalarından biridir. Genellikle ahşap ürünlerden üretilen mobilyalar uzun yıllar evlerde yer almaktadır. Sürekli değişen trendler, modeller ortaya çıktığı için de mobilya dekorasyonunda değişiklik yapma isteği doğar. Ancak eskiyen ya da modası geçen mobilyaları yenilemek, yüksek maliyetleri de beraberinde getirmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte boya üreticileri tarafından evde ve bireysel kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik boya türleri üretilmektedir. Böylelikle eskiyen, deforme olan ya da rengini değiştirmek istediğiniz mobilyalarınızı mobilya boyaları ile evinizin konforunda yenileyebilirsiniz.

Evinizde yenilemek istediğiniz mobilyalar, ahşap ürünlerden oluşmaktadır. Her ahşap türünün ağaç özelliklerine göre boyama yöntemleri bulunmaktadır. Doğru ağaç türünü doğru boya ile boyamanız gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; mobilyanızın ahşap türünü iyi tanımanızdır. Bazı ağaç türleri boyayı çok hızlı emerek çok fazla boya kullanmanıza neden olabilir. Bazı ağaçlar ise yapılarından dolaylı delikli olabilmektedir. Ahşabınızı tanıdıktan sonra gerekli malzemelerinizi bir araya getirerek dilediğiniz mobilyanızı boyayabilirsiniz.

Mobilya Nasıl Boyanır?

Mobilyalarınızı en az zaman ve çaba ile boyamak için öncelikle yüzeyde bulunan kir, yağ ve tozdan arındırmalısınız. Yüzeyde darbe, çatlak gibi sorunlar varsa öncelikle bunları gidermelisiniz. Çatlak ve boşlukların onarımını ahşap tamir macunu ile yapmanızı tavsiye ederiz. Ardından tüm yüzeyi eşit bir hale getirmek için zımpara yapabilirsiniz. Boyama işlemlerinde her zaman astar kullanmanızı öneririz çünkü boya öncesi yapılan astar, boyanın hem daha çabuk tutmasını sağlar hem de renkte dalgalanmanın önüne geçer. Astarlı yüzey üzerine zevkinize uygun renkte bir boyayı uygulayabilirsiniz.

Temel boyama işlemlerinizi tamamladıktan sonra boya yapılan yüzeyin dayanıklılığını arttırmak için jel vernik uygulayabilirsiniz. Jel vernikler, şeffaf görünümde olduğu için boyanızın renginden bir şey kaybetmezsiniz.

 

Mobilya Boyası Türleri Nelerdir?

Ahşap boyaları; mobilyalarınızın yenilenmesi, bakım ve onarımının yapılması süreçlerinde ani değişim gösteren hava koşullarına, güneş ışınlarına ve darbelere karşı koruyuculuk etkisinin yüksek olmasından dolayı kullanılmaktadır.

Su bazlı mobilya boyaları; Özellikle iç mekân kullanımına uygun olan su bazlı mobilya boyaları kokusuz oldukları için kullanıcıya da işlem sürecinde konfor sağlamaktadır. Bu boyalar yüksek yapışma gücü ve hızlı kuruma özelliği bakımından ev kullanımına oldukça uygundur.

 

Akrilik bazlı boyalar; yalnızca ahşap yüzeylerde değil; cam, metal, plastik gibi birçok yüzeyde kullanılmaktadır. Mobilya boyaları arasında akrilik bazlı olanlar, yüksek yapışma gücü ve renk kapatıcılığı konusunda oldukça yaygın kullanılmaktadır. Mobilyalarınızı gençleştirme, yenileme veya renklendirme sürecinde işlemlerinizi kolaylıkla yapmanızı sağlar. Akrilik boyaların mat, yarı-mat ve parlak olmak üzere alternatifleri de bulunmaktadır. İç ve dış mekânda yer verdiğiniz ahşap ürünlerinizin bulunduğu ortama ve zevkinize uygun şekilde parlaklık dengesini akrilik boyalar sayesinde oluşturabilirsiniz. 

Yağlı boyalar; mobilya boyama işlemlerinde kullanılan bir başka boya türüdür. Evinizin havasını değiştirmek istediğinizde yağlı boya tercih edebilirsiniz. Bu boya türünü kullanırken unutmamalısınız ki diğer boyalara göre yağlı boya daha uzun sürede kurumaktadır. Boyama işleminiz tamamlandıktan sonra bekleme süreniz birkaç günü bulabilmektedir. Yağlı boya ile mobilyalarınızı boyadığınızda en az 48 saat kuruma süresi olacaktır. Aynı zamanda yağlı boyaların akrilik ve su bazlı boya türleriyle kıyaslandığında yoğun bir kokusu vardır. Kapalı ortamlarda yağlı boya ile işlem yapacaksanız çok iyi havalandırmanız gerekmektedir.

Sprey boyalar; mobilyalarda kullanım alanlarına göre zamanla aşınmalar, renk solukluğu veya renkte grileşme, darbelerden kaynaklı hasarlar meydana gelebilmektedir. Bazı durumlarda ise belirli bölgelerde küçük deformeler oluşabilir. Mobilyalarınızda genel anlamda herhangi bir sorun yok ancak küçük noktaların onarılması ya da boyasının yenilenmesi gerekiyorsa sprey boyalar ile hızlı ve pratik çözümler elde edebilirsiniz. Yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak mobilyalarınızın görünüşünü değiştirebilirsiniz. Sprey boyalar herhangi bir ön hazırlık ya da ekstra materyal gereksiniminizi ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.  Boya tüpünü iyice çalkalayarak 30 cm uzaktan gerekli gördüğünüz küçük noktalara püskürtebilirsiniz.

 

Etiketler: Mobilya Boyası, mobilya ahşap boyası, Su bazlı mobilya boyaları, Akrilik bazlı boyalar, Yağlı boyalar, Sprey boyalar
Blog Son Eklenenler
Ahşaplarınızın Doğal Ve Canlı Görünmesini Tik Yağı İle Sağlayabilirsiniz

Ahşaplarınızın Doğal Ve Canlı Görünmesini Tik Yağı İle Sağlayabilirsiniz

Ahşaplarınızı en iyi şekilde korumak için tik yağı tercih edebilirsiniz. Tik yağı doğal yapısı ile birlikte ahşap ürünlerinizin korunması için zahmetsiz ve pratik bir çözüm sunacaktır. Kolay uygulanıyor olması sayesinde de istediğiniz parlaklığı elde etmenizi sağlar.

Devamını Oku
24.05.2023
Astar Boya Yapmanın Püf Noktaları

Astar Boya Yapmanın Püf Noktaları

Astar boya, boya işleminden önce uygulanması gereken önemli adımlar arasındadır

Devamını Oku
24.05.2023
Mobilya Boya ve Verniklerinde Öncü Marka Genç Boya

Mobilya Boya ve Verniklerinde Öncü Marka Genç Boya

Ufak değişikliklerle yaşam alanlarınıza renk getirmek isteyebilirsiniz.  Genç Boya  ile aradığınız her kriterde boya özelliklerine erişebilir ve hayallerinizdeki görünümleri kolaylıkla elde edebilirsiniz. Maksimum kullanım ömürleri ile hizmetlerini gerçekleştirir. Minimum bakım faaliyetleri ile uzun süreler boyunca kullanım sağlayabileceğiniz boya çeşitleri Genç Boya ‘da bulunmaktadır.

Devamını Oku
24.05.2023
Evinizin Güzel Görünmesini Sağlayacak Dış Cephe Duvar Boyası

Evinizin Güzel Görünmesini Sağlayacak Dış Cephe Duvar Boyası

Bir ev ile ilgili ilk izlenim dış cepheden başlar. Dış cephe tasarımları ve renkleri bu nedenle büyük önem arz eder. İlk izlenimler bir evi sevebilmek için çok önemlidir. Yaşam ortamınızın estetik açıdan zevklerinize hitap etmesi, o evde daha mutlu anılar biriktirebilmeniz için önemlidir.  Dış cephe duvar boyası  tercihlerinizi de kendi zevkleriniz ışığında seçebilirsiniz.

Devamını Oku
24.05.2023
Evinizi Yenilerken Kapılarınızı Unutmayın | Panel Kapı Boyası İle Kapılarınızı Yenileyin

Evinizi Yenilerken Kapılarınızı Unutmayın | Panel Kapı Boyası İle Kapılarınızı Yenileyin

Yaşam alanlarında yapılacak değişikliklere veya yenilemelere evin kapıları da eklenebilir. Evlerinizin iç kapılarını  panel kapı boyası  ile boyayarak hem yaşam alanında farklılık yaratmak hem de kapılarınızı yenilemek mümkün hale geliyor.14

Devamını Oku
24.05.2023
Tezgah Neyle Ve Nasıl Boyanır ?

Tezgah Neyle Ve Nasıl Boyanır ?

Mutfaklarda yenileme işlemleri son dönemlerde trend olan “do it yourself” kendin yap akımının etkisiyle daha da yaygınlaşmıştır.

Devamını Oku
24.05.2023
Ahşap Tavan Nasıl Boyanır?

Ahşap Tavan Nasıl Boyanır?

Ahşap malzemeden yapılan tavanların bakım ve onarım işlemleri için araştırma yapıldığında karşılaşılan sorulardan biri de “Ahşap tavan boyası var mı?” sorusudur.

Devamını Oku
24.05.2023
Dış Cephe Boyası Hakkında Merak Edilenler

Dış Cephe Boyası Hakkında Merak Edilenler

Dış cephe boyaları en kolay tanımıyla; olumsuz dış etmenlere maruz kalan bina ve yapıların dış cephe boyama işlemlerinde kullanılan özel olarak üretilmiş bir boya türüdür. Ancak günümüzde estetik kaygılar sebepli de dış cephe boyaları önemli hale gelmiştir. Her türlü yapının iç tasarımı kadar dışarıdan görünen kısmının da tasarımı oldukça önemlidir. Konut, okul, hastane, iş yeri veya sosyal tesislerin birçoğu öncelikle dış görünümleriyle dikkat çekmektedir.

Devamını Oku
24.05.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.