Boya Fırça Çeşitleri Ve Kullanımları
24.05.2023

Boya Fırça Çeşitleri Ve Kullanımları

Boya Fırçaları Kullanımı

Evlerin, iş yerlerinin veya kamusal alanların bulunduğu binaların renklendirme ve koruma işlemlerinde boyalar önemli rol oynamaktadır. Boya işlemlerinin olmazsa olmaz yardımcı aparatlarından biri boya fırçalarıdır. Boya fırçaları, işlem yapılacak yüzeyin büyüklüğüne göre çeşitli ölçülerde kullanıcıya sunulmaktadır. Bu fırça türlerinin boyutlarının yanı sıra fırça kıllarının kaliteli olması, renklendirme sürecinin de doğru bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Fırça kıllarının çok sert veya çok yumuşak olması boyayı yüzeye yayma işlemlerinde oldukça etkilidir. Örneğin, çok sert yapıdaki bir fırça ile boya yaparsanız yüzeyde fırça izleri bırakabilirsiniz. Bu sebeple doğru fırça seçimi oldukça önemlidir. Fırça seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri; fırçanın kıl renkleridir. Su bazlı boyalar için kıl renginin açık sarı olması gerekmektedir. Kıl rengi siyah olan boyalar daha çok yağlı boya türleri için kullanıma uygundur. Yüzeyin genişliğine göre fırça ölçünüzü de belirleyebilirsiniz. Geniş yüzeyler için büyük başlıklı olan bir fırça tercih ederek tek seferde daha geniş bir alanı boyayabilirsiniz. Köşe bölgeler için ise ince işçilik gerektiği için küçük fırçalardan birini tercih ederek kusursuz bir renklendirme işlemi ortaya çıkarabilirsiniz.

Boya Fırça Çeşitleri

İç ve Dış Cephe Fırçaları

Yapıların dış cepheleri genellikle pürüzlü bir yapıya sahiptir. Boyanın fırça yardımıyla tüm yüzeye eşit bir şekilde nüfuz edebilmesi için uzun kıllı veya uzun ipli rulo fırça tercih etmelisiniz. İplerin uzunluğu pürüzlü alanlara da temas ederek boyanın tüm yüzeye eşit bir şekilde yayılmasını sağlar ve renk dalgalanmasının önüne geçmiş olursunuz. Grenli dış cephe boyalarında ise delikli veya sünger dış cephe boyası tercih edebilirsiniz. Günümüzde boya fırçası üreticilerinin birçoğu dış cephe boya fırçasının ayırt edilebilmesi için fırça sapında veya iplerinde mavi renge yer vermektedir. Bunun yanı sıra ambalaj üzerinde de dış cephe kullanımına uygundur ibaresi de yer almaktadır.

 

Rulo Fırça Modelleri

Rulo fırça modelleri boyayı içine hapsederek yayılmasını ve sıçramasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca kıl fırçalara nazaran daha fazla miktarda boyayı hapsederek tek seferde daha geniş yüzeyleri boyamanızı ve işlem kolaylığıyla zamandan tasarruf etmenize yardımcı olmaktadır. Rulo fırça modelleri arasında hazneli olanlar da bulunmaktadır. Boyanızı fırça üzerindeki hazneye doldurarak işlemlerinizi daha hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirmenize imkân vermektedir. Sünger, kadife ve saten rulo fırça modelleri sayesinde iç ve dış cephe boyama işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Rulo fırçaların ergonomik saplı modelleri, sırık modelleri de bulunmaktadır. Uzanması zor bölgelere rulo fırça sırığıyla rahatlıkla erişebilirsiniz. Rulo fırça modelleri boya işlerinizi pratik ve hızlı bir şekilde tamamlamanız için tasarlanmış çeşitleriyle tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır.

 

 

Sonkat Boya Fırçaları

Son kat boya fırçalarında dikkat edilmesi gereken en önemli özellik; iz bırakmayan bir yapıda olmasıdır. Kısa ipli fırçalar son kat boyama işlemlerinde kullanıma uygundur. Sünger ve kadife rulo fırçaları da son kat bayama işlemlerinde kullanabilirsiniz. iz bırakmayan yapısı sayesinde kusursuz bir son kat boyama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak son kat sünger boya fırçanızın sert bir yapıda olması gerekmektedir. Yumuşak olduğunda yüzeyde iz bırakma ihtimali bulunmaktadır.

 

 

Etiketler: boya fırçası, fırça, iç cephe fırçası, dış cephe fırçası, rulo fırça, son kat fırçası
Blog Son Eklenenler
Ahşaplarınızın Doğal Ve Canlı Görünmesini Tik Yağı İle Sağlayabilirsiniz

Ahşaplarınızın Doğal Ve Canlı Görünmesini Tik Yağı İle Sağlayabilirsiniz

Ahşaplarınızı en iyi şekilde korumak için tik yağı tercih edebilirsiniz. Tik yağı doğal yapısı ile birlikte ahşap ürünlerinizin korunması için zahmetsiz ve pratik bir çözüm sunacaktır. Kolay uygulanıyor olması sayesinde de istediğiniz parlaklığı elde etmenizi sağlar.

Devamını Oku
24.05.2023
Astar Boya Yapmanın Püf Noktaları

Astar Boya Yapmanın Püf Noktaları

Astar boya, boya işleminden önce uygulanması gereken önemli adımlar arasındadır

Devamını Oku
24.05.2023
Mobilya Boya ve Verniklerinde Öncü Marka Genç Boya

Mobilya Boya ve Verniklerinde Öncü Marka Genç Boya

Ufak değişikliklerle yaşam alanlarınıza renk getirmek isteyebilirsiniz.  Genç Boya  ile aradığınız her kriterde boya özelliklerine erişebilir ve hayallerinizdeki görünümleri kolaylıkla elde edebilirsiniz. Maksimum kullanım ömürleri ile hizmetlerini gerçekleştirir. Minimum bakım faaliyetleri ile uzun süreler boyunca kullanım sağlayabileceğiniz boya çeşitleri Genç Boya ‘da bulunmaktadır.

Devamını Oku
24.05.2023
Evinizin Güzel Görünmesini Sağlayacak Dış Cephe Duvar Boyası

Evinizin Güzel Görünmesini Sağlayacak Dış Cephe Duvar Boyası

Bir ev ile ilgili ilk izlenim dış cepheden başlar. Dış cephe tasarımları ve renkleri bu nedenle büyük önem arz eder. İlk izlenimler bir evi sevebilmek için çok önemlidir. Yaşam ortamınızın estetik açıdan zevklerinize hitap etmesi, o evde daha mutlu anılar biriktirebilmeniz için önemlidir.  Dış cephe duvar boyası  tercihlerinizi de kendi zevkleriniz ışığında seçebilirsiniz.

Devamını Oku
24.05.2023
Evinizi Yenilerken Kapılarınızı Unutmayın | Panel Kapı Boyası İle Kapılarınızı Yenileyin

Evinizi Yenilerken Kapılarınızı Unutmayın | Panel Kapı Boyası İle Kapılarınızı Yenileyin

Yaşam alanlarında yapılacak değişikliklere veya yenilemelere evin kapıları da eklenebilir. Evlerinizin iç kapılarını  panel kapı boyası  ile boyayarak hem yaşam alanında farklılık yaratmak hem de kapılarınızı yenilemek mümkün hale geliyor.14

Devamını Oku
24.05.2023
Tezgah Neyle Ve Nasıl Boyanır ?

Tezgah Neyle Ve Nasıl Boyanır ?

Mutfaklarda yenileme işlemleri son dönemlerde trend olan “do it yourself” kendin yap akımının etkisiyle daha da yaygınlaşmıştır.

Devamını Oku
24.05.2023
Ahşap Tavan Nasıl Boyanır?

Ahşap Tavan Nasıl Boyanır?

Ahşap malzemeden yapılan tavanların bakım ve onarım işlemleri için araştırma yapıldığında karşılaşılan sorulardan biri de “Ahşap tavan boyası var mı?” sorusudur.

Devamını Oku
24.05.2023
Dış Cephe Boyası Hakkında Merak Edilenler

Dış Cephe Boyası Hakkında Merak Edilenler

Dış cephe boyaları en kolay tanımıyla; olumsuz dış etmenlere maruz kalan bina ve yapıların dış cephe boyama işlemlerinde kullanılan özel olarak üretilmiş bir boya türüdür. Ancak günümüzde estetik kaygılar sebepli de dış cephe boyaları önemli hale gelmiştir. Her türlü yapının iç tasarımı kadar dışarıdan görünen kısmının da tasarımı oldukça önemlidir. Konut, okul, hastane, iş yeri veya sosyal tesislerin birçoğu öncelikle dış görünümleriyle dikkat çekmektedir.

Devamını Oku
24.05.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.