Ahşaplarınızın Doğal Ve Canlı Görünmesini Tik Yağı İle Sağlayabilirsiniz

woodsol_tik_yagi

Ahşaplarınızın Doğal ve Canlı Görünmesini Tik Yağı ile Sağlayabilirsiniz

Tik yağı; organik yağlar ile hazırlanan ve koruyucular içeren ahşaplar için koruyucu ve besleyici bir yağ çeşididir. Ahşap ve ahşaptan elde edilen mobilya ve eşyaların deforme olmasını önlemek ve ahşap ürünlerin kullanım sürelerini arttırmak için üretilmiştir. 

Ahşaplarınızı en iyi şekilde korumak için tik yağı tercih edebilirsiniz. Tik yağı doğal yapısı ile birlikte ahşap ürünlerinizin korunması için zahmetsiz ve pratik bir çözüm sunacaktır. Kolay uygulanıyor olması sayesinde de istediğiniz parlaklığı elde etmenizi sağlar.

Tik Yağı Nedir?

Tik yağı, iç ve dış mekanlarda kullanılan bütün ahşap türlerini koruyan ve canlı görünmesini sağlayan bir bakım yağıdır. Ahşapları suya ve kire karşı korur. Ahşap yüzeylerin ve eşyaların daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Tahta kuruları ve ahşaba zarar veren diğer canlılara karşı güçlü bir koruma sağlar. Su geçirmeyen yapısı ile suyun ahşaplar üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırır ve ömrünü uzatır. Gemi ve tekne gibi su ile çok temas eden ahşapların korunmasını sağlayan bakım yağıdır.  Aynı zamanda su kaynaklı lekelerin oluşmasını engeller. Ahşap yüzeylerin, mobilyaların ve su ile temas eden ahşap eşyaların korunması ve bakımı dışında ahşaptan yapılan oyuncaklarda da kullanılabilir. Yeni gibi görünen ahşap mobilyalar ve eşyalar için yılda bir defa tik yağı uygulaması yapılabilir. Diğer bakım ürünlerine göre oldukça pratik ve maliyetsizdir. 

İç mekân eşya ve mobilya seçeneklerinde sıklıkla ahşap ürünler tercih edilir. Evlerin; mutfak, banyo, yatak odası gibi alanlarında hatta ofislerde ahşap eşya ve mobilyalar sıklıkla tercih edilen dekorasyon ürünleridir. Ağaç canlı bir varlıktır ve diğer canlılar gibi bir yaşam süresi mevcuttur. Bu yüzden insanlar ahşap yüzeylerin, ahşap eşya ve mobilyaların hem daha uzun ömürlü olmasını hem de her zaman canlı ve doğal görünmesini ister. Bunun için ahşap eşyalar ve mobilyalar için su bazlı temizlik ürünlerine, terebentin gibi koruyucu ürünlere, bal mumu ya da kimyasal ürünlere yönelirler. Fakat su bazlı temizlik ürünleri ahşap yüzeylere ve eşyalara zarar verebilir. Terebentin ise ağır kokusu nedeniyle rahatsız edicidir. Gaz yağı ve neft yağı gibi ahşapların bakımında kullanılan yağlar ise yanıcıdır. Bu gibi ürünlere alternatif olarak içeriği doğal olan tik yağı tercih edilebilir.

Tik Yağı Zararlı Mı?

Kullanım alanı oldukça fazla olan tik yağı zararlı mı sorusu akıllara gelebilir.  Fakat tanımını yaparken içeriğinden bahsettiğimiz gibi tamamen doğal yağlardan oluşan ahşaplar için bir bakım yağıdır.  Yukarda da bahsedildiği gibi ahşap için zararlı olmasından daha çok ahşap eşyaların kullanım süresini uzatmak ve estetik olarak güzel görünmesini sağlamak için yararlı ve gerekli olduğu söylenebilir.

Mobilyaları Koruyacak En İyi Yağ Hangisidir?

Ahşap mobilya ve eşya kullananların bakım için yöneldiği yağlardan olan tik yağı için en iyi yağ hangisidir sorusu akıllara geliyor. Öncelikle doğal içeriği olan markalar tercih edilmelidir. Doğal içeriğinin yanı sıra ahşabı korumalı, canlı tutmalıdır. İyi bir tik yağı uygulandığı yüzeye güzel ve parlak bir renk vermektedir. Ayrıca iyi bir tik yağı ahşap yüzeyin içinde bulunan kanalları ve boşlukları doldurarak ahşabın çürümesini engeller ve ahşabın renginin griye dönmesini önleyecektir. 

 

Tik ağacı tropikal bir ağaçtır bu yüzden ahşap korumasında kullanılan ağaçlar direk tik ağcı yağı değil organik yağlar içeren bir bakım ürünüdür. Bu yüzden iyi bir tik yağı için içeriğinin tamamen organik olmasına, içinde ki koruyucuların ahşaba zarar vermeyecek maddelerden olmasına özen göstermek gerekmektedir. Bunların dışında ise yağın kokusuz olması da iyi bir yağ olduğunu gösterir. Çünkü doğal ürünler kokusu rahatsız edici değildir ve insan sağlığına zarar vermezler. Tik yağında aranan bir diğer özellik ise tik yağının uygulamasının kolay ve rahat olmasıdır. Bu sayede ahşap yüzeylere ve eşyalara gerekli olduğunda bakım yapmak mümkün olacaktır.

Etiketler: KayalarBoya, Nasıl Boyanır , Tik Yağı
Mart 30, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı