Tiner Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

genc tiner

Tiner Seçimi Neden Önemli?

Boyaların bu denli yoğun kıvama sahip olmaları kullanımlarını zorlaştırır. Boyayı boyanacak olan yüzeye uygulamak bu yoğun kıvam yüzünden uygulamak çok daha zor olabilmektedir. Selülozik ve sentetik gibi değişen özelliklerde tiner çeşitleri bulunmaktadır. Bu tiner çeşitlerinin özellikleri farklıdır. Bu nedenle yapılacak olan boyaya uygun gelecek tiner seçimi yapmak önemlidir.

Tiner kullanımı yapmadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. İlk olarak uygulanacak olan işlemlere uygun olan bir tiner seçimi yapmaya dikkat edilmelidir. Tinerler uçucu maddelerdir ve bu nedenle kapalı bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Kutusu açık olan tinerlerin tercih edilmemesi gerekmektedir. Kişiler tiner ile işlerini bitirdiklerinden sonra kapalı bir şekilde muhafaza etmeye devam etmeleri gerekmektedir.

Sentetik boyalar için sentetik tiner çeşidi, selülozik boyalar içinse selülozik tiner tercih edilmelidir. Bu tiner çeşitlerinin yanında kokusuz tinerler bulunmaktadır. Koku hassasiyeti olanların rahatlıkla tercih edebileceği solvent boyaları inceltebilmek için kullanılabilecek olan bir tiner çeşididir.

Tiner Ne Demek?

Tiner boya işlemlerini, boyayı uygulamayı kolaylaştıran kimyasal bir maddedir. Boyalar oldukça yoğun bir kıvama sahip olabilmektedirler. Bu nedenle tiner ile yumuşatmak gerekebilmektedir. Tiner aynı zamanda boya bulaşan yerleri temizlemek için de kullanılabilmektedir. Tinerler boya çözücü özellikleri ile boya bulaşan yerleri kolaylıkla temizlemeye yardımcı olur. Boyaları inceltme özelliklerinin bu avantajları ile de boyama işlemlerinde çokça tercih edilir. Boya bulaşan yerlerin temizlenmesinin yanında boya fırçalarının temizlenmesini de kolaylaştırır. Hatta fırçaları temizleme işleminde tiner en iyi sonuçların elde edilmesini sağlar.

Selülozik tiner, selüloz bazlı olan vernik ve boyaları inceltebilmek için kullanılmaktadır. Tiner çeşitleri içerisinde de en etkili olan tiner çeşidi selülozik tinerdir. İnsan vücudunda da tahriş edici özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle selülozik tiner kullanımında ten ile temas etmemesi noktasına çokça dikkat edilmelidir. O kadar güçlü ve etkili bir yapısı vardır ki plastik ve benzeri maddeleri bile kolaylıkla eritebilir. Bu özelliğinden dolayı teneke kutularda muhafaza edilir ve o şekilde satılır. Selülozik tiner fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Oldukça fazla uçucudur, bu nedenle uygulama yapılan yerde iz bırakmaz.

Sentetik tiner çeşidi ise sentetik vernik ve boya çeşitleri için kullanılmaktadır. Sentetik boyaları inceltmek için kullanılan bir tiner çeşididir. Selülozik tinerler baz aldığında daha az etkiye sahiptir. İnsan vücudunda ve plastik maddelerde çok daha az etkilere sahiptir. Bu nedenle plastik şişelerde muhafaza edilebilmektedir. Selülozik tinerlere göre de uçucu özellikleri çok daha azdır. Aynı zamanda içerisinde yağ bulunması sebebi ile de uygulama alanında iz bırakabilmektedir.

Bu tiner çeşitlerinin yanında kokusuz tiner çeşitleri de bulunur. Bu tinerler özel olarak koku barındırmadan üretilmişlerdir. Solvent bazlı boyaları inceltebilmek için kullanılmaktadırlar. Tiner kokusundan rahatsız olanlar için tercih edilebilecek en uygun tiner çeşididir.

Selülozik Tiner ile Temizlik Yapılır Mı?

Selülozik tiner sadece boya temizleme amaçları ile değil farklı alanlarda da temizleme ürünü olarak kullanılmaktadır. Selülozik tine ağır kimyasal bir maddedir. Bu nedenle insan vücudu için oldukça zararlı bir maddedir. Boyama işlemlerinde boyaları inceltmek için kullanılmaktadır.

 

Boyama işlemleri esnasında etrafa sıçrayan ya da bulaşan boyaları selülozik tiner yardımı ile kolayca temizleyebilirsiniz. Selülozik tiner boyaları çözen bir özelliğe sahip olduğu için boya bulaşan yerler kolaylıkla temizlenebilmektedir.

Etiketler: Genç Tiner
Eylül 22, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı