Evinizin Daha Ferah Görünmesini Sağlayacak Tavan Boyası Renkleri | Kayalarboya.com.tr

düfatavanboyası

Tavan Boyası Nedir?

Evlerin duvarlarını boyamak için kullanılan boyalar ile tavan boyası farklıdır. Bu yüzden duvarları boyamak için kullanılan boyalar tavanı boyamak için kullanılmamalıdır. Duvar boyası daha ince bir yapıda iken tavan boyası daha kalın bir yapıdadır. Bu yüzden duvar boyası ile boyanan tavanlarda istenilen sonuca ulaşılmaz. Tavan boyası yalnızca tavanda boyama işlemi yapmak için üretilmiştir. Özellikle beyaz renkli tavan boyaları iç mekanları daha aydınlık, ferah ve geniş göstermektedir. Alçak tavanlı alanlarda tavan renginde, duvar renginden daha açık bir renk tercih edilmesi gerekmektedir. Alçak tavanlı evlerin daha ferah görünmesi için zeminden tavana doğru koyu bir renkten başlayarak daha açık renklere geçiş yapılarak bir illüzyon yaratılabilir.

Tavan Boyası Nasıl Yapılır?

Tavan boyası nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek için öncelik olarak odadaki eşyalar dışarıya çıkartılıp rahat çalışma alanı oluşturulmalıdır. Çıkarılamayan eşyaların boya olmaması için üzerleri örtülmelidir. Zemine boya sıçramaması adına koruyucu büyük bir naylon örtülmelidir. Tavan ile duvar kesişim yerleri bant ile korunmalıdır. Daha sonra ihtiyaç duyulacak merdiven, boyanın koyulacağı bir kap, boya eleği, duvar fırçası ve rulo gibi gerekli araç gereçler hazırlanmalıdır. Tavanda deforme olan yerler ve tamir edilmesi gereken yerler varsa buralar kazıyarak pürüzsüzleştirilmelidir. Pürüzsüzleştirdikten sonra alçı ya da macun gibi onarım malzemeleri ile onarılmalıdır.

Onarılan yerler kuruduktan sonra zımpara ile eşitlenmelidir. Çalışma ortamı hazırlandıktan sonra ilk olarak tavana bir astar kat geçilmelidir. Astarlama işlemi boyanın daha düzgün olmasını sağlayacaktır. Astar kat kuruduktan sonra boyama işlemine köşelerden başlanmalıdır. Köşeler boyanırken rulo yerine ince bir fırça kullanılması daha temiz bir işlem yapılmasına olanak sağlamaktadır. Daha geniş alanlarda ise saplı bir rulo fırça ile daha pratik bir uygulama gerçekleştirilir. Rulo ile geniş alanlar boyanırken ruloya çok fazla boya almamak gerekmektedir. Fazla boya almak tavanda kabarcıklar oluşturabilir ve boyanın etrafa sıçramasına neden olacaktır.

Rulonun fazla boyasını gidermek için boya eleği kullanılmaktadır. İlk kat tavan boyama işlemi bittikten sonra ikinci kat boyama için minimum 4 saat beklenmelidir. Tavan boyası iyice kuruduktan sonra ikinci kata geçilmelidir yoksa fırça izi ve dalgalanmalar olabilir. Tavan ile duvar kesişim yerlerine yapıştırılan bantlar ikinci kat kurumadan çıkartılmamalıdır. Yoksa boyada bozulmalar gerçekleşebilir.

Tavan Boyası Renkleri Hangileridir?

Çoğu evlerde genellikle beyaz tavan boyası renkleri kullanılmaktadır. Evleri dekorasyon açısından daha şık göstermek için tavan boyası bir fırsat sunmaktadır.  Duvar boyasının renkleri nasıl evlerin havasını değiştiriyorsa tavan boyası renkleri de aynı şekilde evlerin hissini değiştirmektedir. Tavan boyası renkleri için su bazlı boya renklendirici ürünler tercih edilebilir.

Alçak tavanlı evlerin daha geniş gözükmesi için, tavan boya rengi genelde beyaz renk duvar boyası olarak yeşil, mavi, pembe gibi renkler tercih edilmelidir. Evler daha yüksek tavanlı ve geniş ise tavan ve duvar rengi aynı veya ton farkı olacak renkler tercih edilerek evin havası değiştirilebilir.

 

Tavan boyası renkleri için verilecek doğru cevap evin büyüklüğüne ve küçüklüğüne ya da tavanın alçak ve yüksek olmasına göre değişmektedir. Evlerin durumuna ve mobilyalara göre istenilen renkte tavan boyası yapılabilmektedir.

Etiketler: Tavan Boyası
Ağustos 24, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı