Güzel ve Parlak Görünecek Son Kat Boya Nasıl Uygulanır

woodsol_pigmenta_sonkatboya

Son Kat Boya Özellikler Neler?

Son kat boya yüksek parlaklığa ve güçlü bir örtme gücüne sahip olan aynı zamanda kurşun içermeyen bir boyadır. Yüzeye kuvvetli bir şekilde yapışır. Sadece parlak görünümlere değil, mat ve yarı mat gibi değişen özelliklerde üretilmektedir. Hava da inanılmaz hızlı bir şekilde kuruyan bir yapısı bulunmaktadır. Işık haslığı yüksektir.

Profesyonel son kat boyalar çift komponentli ve aynı zamanda poliüretan bazlı olurlar. Bu sayede boyadan alınacak olan verim artmaktadır. Yüksek parlaklık ve renk kalıcılığı işte bu profesyonel son kat boyalarla mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda aşınmalara, kimyasal maddelere, dış etkenlerin olumsuz etkilerine karşı tam bir korunma sağlanmış olur. Güneş ışınlarının yıpratıcı etkilerinden de korur yapıyı.

Boya çalışmalarını gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından son kat boya nasıl uygulanılır sorusu sorulur. Son kat boya uygulamasından önce yüzeyi hazırlayabilmek için yapılması gerekenler vardır. Güzel ve parlak bir şekilde son kat boyaya sahip olmak için boyanacak olan yüzey alanını her türlü kir ve tozdan arındırmak gereklidir. Temizleme işlemlerinin ardından astar uygulamaları yapılmalıdır. Gerekli ise macun kullanılmalıdır. Deforme olan kısımlar doldurulmalıdır. Zımpara işlemleri ile de yüze boyama işlemlerine hazır hale getirilebilir.

Son Kat Boya Nedir?

Son kat boya ne demek sorusu boya işlemleri yapmak isteyenler tarafından merak edilir. Son kat boya parlak, mat, yarı mat gibi çeşitlere sahip olan ve oldukça güçlü bir örtücülüğe sahip olan bir boyadır. Kişiler isteklerine parlak, mat, yarı mat gibi seçimler yapabilir. İçeriğinde kurşun yoktur. Hava da inanılmaz hızlı bir şekilde kuruyan bir boya çeşididir. Pek çok alana uygulanabilir çok yönlü bir boyadır. İç ve dış mekanlara uygulanabilir. Ahşap, demir, çelik, beton, sıva, betopan, alçıpan gibi çok çeşitli yüzeylere uygulanabilir bir boyadır. Bu sayede sıklıkla tercih edilir.

Son kat boya uygulamalarının yapılabilmesi için kullanılacak olan yüzeyin temiz olması gerekmektedir. Bu sayede oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilecektir. Yüzey temizliği ile zımparalama işlemleri boyanın çok daha sağlam bir tutması ve uzun ömürlü olması için önemlidir. Zımpara işlemleri sayesinde boya duvara çok daha iyi bir şekilde yapışacaktır. Organik çözücülüdür. İnsan sağlığına zarar verecek etkenler içerisinde yer almaz. Uygulandığı yüzey üzerinde estetik bir görünüm oluşturur. Fırça, rulo, püskürtme ile uygulanabilir. Çeşitlere akmalara yahut sarmalara neden olmaz. Güneş ışınlarına karşı da oldukça dayanıklıdır. Bu sayede uzun süreler boyu kullanım gerçekleştirilebilir.

Son Kat Boya Nerede Kullanılır?

Son kat boya çok çeşitli yüzeyler üzerinde uygulanabilmektedir. Kişiler beton alçıpan, sıva, demir, çelik gibi çok çeşitli yüzeylere son kat boyama uygulamaları yapabilirler. Mobilyalar üzerinde de kullanılabilmektedir. Uygun şekilde astarlama işlemleri gerçekleştirildikten sonra son kat uygulamaları gerçekleştirilebilir. Son kat boya fiyatları uygulanacak olan alana ve ihtiyaçlara göre değişiklik gösterebilir.

 

Zemini kir ve oksitlenmeye karşı korur. Paslanmayı önler. Zemin ve yüzeylere hızla yapışır ve estetik görünüm sağlar. Metal özelliği bulunan her yerlerde kullanılabilmektedir. Daha çok metal yüzeyler için tercih edilir. Zemin ve yüzeylerde kullanılmadan önce kişiler araştırmalarını gerçekleştirmelidir. Yüzeyler boyama öncesinde muhakkak kirlerden ve nemden uzaklaştırılmalı. Boya üzerinde inceltme işlemleri yapılarak kullanıma hazır hale getirilebilir. Profesyonel kişiler tarafından uygulanması çok daha fazla başarılı bir çalışma elde edilmesi açısından önemlidir. Bir tabanca yardımı ile uygulanıyorsa uzman kişiler tarafından yapılması gereklidir. Hemen hemen herkesin rahatlıkla yapabileceği bir iş değildir.

Etiketler: Sonkat Boya, KayalarBoya
Temmuz 06, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı