Renklerin Duyguları ve Anlamları

Renklerin Anlamı

KIRMIZI

 

 

Birçok kişi için aşk ve romantizmi işaret ederken bazıları için kızgınlık ve öfkeyi temsil eden iddialı bir renktir Kırmızı. 

Kırmızı rengi gördüğümüzde çok önemli bir olayın işaretçisi olduğunu hissederiz. Kırmızı renkte bir yazı gördüğümüzde o yazıyı okumadan yazının önemli olduğunu ve uyarıcı nitelikte olduğunu anlarız. Kırmızı genel olarak dikkatli olmalıyım hissini uyandırır.

 

kirmizirenginönemi

 

MAVİ

 

Güven ve huzurun rengidir Mavi. Tüm toplumlarda rahatça kabul edilen saflığı, temizliği ve sakinliği temsil eder.  Hem iş hayatında hem de özel hayatında maviyi tercih eden kişiler genel olarak sakin ve titiz insanlardır.

Atmosferinde huzur ve dinginlik hissi yaratılmak istenilen mekanlarda tercih edilen renklerin başında açık mavi ve pastel mavi tonları gelmektedir. Bunun sebebi de yine mavi rengin yarattığı huzur ve rahatlık hissidir.

 

mavirenginönemi

 

YEŞİL

 

İnsanlarda pozitif hisler uyandıran Yeşil bizde barışçıl ve uzlaşmacı bir his bırakır. Yeniden doğuşun, umudun ve dengenin rengidir. Kendimizi kötü hissettiğimizde doğada yeşillikler içerisinde dengelenmemiz ve iyi hissetmemiz bu nedenledir. Özellikle son dönemlerde şehir hayatından bir nebze uzaklaşmak için evlerde ve mekanlarda yeşil renk duvarlarda tercih edilirken kendimize yeşil köşeler yaratma çabamızın içgüdüsel sebebi de denge arayışımızdan gelir.

Aynı zamanda sahiplenmeyi de ifade eden yeşil, zenginliği temsil ettiği gibi, bolluk ve bereketi de simgeler.  Güven ve pozitif hisler uyandırması nedeni kurumların logo çalışmalarında da tercih ettiği renklerin başında gelir.

 

yesilrenginonemi

 

SARI

 

Enerjinin ve mutluluğun rengidir. Akıl ve zekayı temsil eder.  İletişimin rengidir. Hızlı düşünme ve yeni fikirler üretme hissini canlandırır. Dikkat çekicidir. Uyarıcı bir his bırakır. Yol işaretlerinde ve taksilerde sarı renk tercih edilmesinin nedeni de dikkat çekici ve uyarıcı bir renk olmasından gelir.Yaratıcılık odaklı ve enerjik hissetmek istediğiniz mekanların dekorasyonunda sarı rengi ve tonlarını tercih edebilirsiniz.

 

sarirenginonemi

 

TURUNCU

 

Sosyalliği ve iyi huyluluğu simgeler, enerjik ve rahatlık verici bir his verir ve güven duygusu hissettir. Bu nedenle çocuk odalarında, çalışma odalarında ve mutfaklarda sıkça tercih edilen bir renktir. Özellikle mutfak mobilyalarında ve yemek takımları gibi aksesuarlarda iştah açma ve tat alma duyularını harekete geçirmesi nedeni ile sıkça karşılaştığımız mutluluk veren bir renktir.

 

turuncurenginonemi

 

Bu yazımızda renklerin anlamlarını anlattık. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. Bizleri takipte kalın.

 

 

Etiketler: Renklerinanlamı
Kasım 03, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı