Hayatımızın Vazgeçilmezi Olan Renklerin Anlamları

renklerin anlamı

Renklerin Özel Anlamları

Renklerin hayatlarımıza olan etkisi sandığımızdan çok daha fazladır. Renkler her yerdedir ve kişilerde pek çok farklı duyguların, düşüncelerin uyanmasına sebep olabilir. Gün içerisinde modunuzu dahi renkler belirliyor olabilir.

Renklerin hayatlarımıza olan etkisi bu kadar fazlayken anlamlarının da öğrenilmesi gerekir. Çünkü her birinin insanın psikolojisine ve algısına olan etkileri fazladır ve renklerin anlamları çok çeşitlidir.  Renkler bir yandan insanlar üzerinde etkilere sahipken, bir yandan da renklere özel olarak çeşit çeşit anlamlar yüklenmiştir.

Tüm dünya genelinde neredeyse renklerin anlamları birbirine oldukça yakındır. Bu da renklerin insan üzerindeki etkilerinin hemen hemen aynı olduğu kanısına vardırır.

Dünya genelinde siyah renk karanlığı ve matemi temsil etmektedir. Dünyanın neresine giderseniz gidin siyah renginin anlamı aynı olacaktır.

Renklerin Anlamları ve Renklerin Yansıttığı Duygular

Renkler pek çok duyguyu ve anlamı bünyelerinde barındırır. Her rengin kendine özgü anlamları ve insanlarda uyandığı duygular vardır. İnsan psikolojisine ve algısına olan etkileri nedeniyle iş dünyalarında anlamlarına göre renkler çokça tercih edilmektedir. Kimi renkler görünümleri ve insanlarda hissettirdiği duygular nedeniyle pozitifliği temsil ederken, kimi renkler ise karanlığı, karamsarlığı ve matemi temsil etmektedir. Renklerin duyguları ve anlamları çok çeşitlidir.

Beyaz Renk

 Beyaz saflığın ve yeni başlangıçların rengidir. Değerini kaybetmemiş, kutsal sayılan anlamlarına gelmektedir. Beyaz renk genel olarak insanlara ferahlığı ve aydınlığı çağrıştırır. Aynı zamanda istikrarı ve devamlılığı temsil etmesi itibariyle ofisler için de fazla kullanılan bir renktir.

Kırmızı Renk

Kırmızı mutluluğu temsil eden bir renktir. İştah açar, bu nedenle gıda firmaları tarafından sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kan basıncını ve tansiyonu etkiler. Kırmızı renk aynı zamanda uyarı ve tehlike durumlarını da temsil etmek için kullanılmaktadır.

Siyah Renk

Siyah oldukça uç bir renktir. Gücü, kudreti, disiplini ve özgüveni temsil eder. Aynı zamanda marjinal bir renktir. Siyah bütün bunların yanında matemi de ölümü de temsil etmektedir. Cenaze törenlerinde genellikle insanlar kendi matemlerini temsil etmesi amacıyla siyah renkli giyinmeyi tercih ederler. İçe kapanıklığı, karamsarlığı da aynı zamanda temsil etmektedir.

Pembe Renk

Pembe rengi şefkati, sevimliliği temsil etmektedir. Beslemeyi, sevmeyi çağrıştırır. Koşulsuz sevginin, gerçek aşkın ve şefkatin temsili olduğu düşünülmektedir. Rahatlatıcı etkileri vardır.

Mor Renk

Mor asaletin rengidir. Lüks hayatı, zenginliği temsil eder. Aynı zamanda duygusallığın romantizmin ve tutkunun rengidir. Mor rengi genel anlamda yüceliği ve lüksü temsil etmektedir.

Mavi Renk

Renklerin psikolojik anlamları oldukça kuvvetlidir. Güven ve sorumluluğu temsil eder. Aynı zamanda insanların üzerinde sakinleştirici, dinginleştirici özellikleri bulunmaktadır. Dürüstlüğün ve doğruluğun da işaretidir. Sadakati temsil eder, saklı ve sessiz anlamları bulunmaktadır.

Yeşil Renk

 

Refah, ferahlık gibi anlamlara sahip olan bu renk doğanın da rengi olması itibariyle oldukça dinginleştirici özelliklere sahiptir. Finans, maddi zenginliği de aynı zamanda temsil etmektedir. Temizliği, sağlığı, doğayı temsil eden bir renktir. Dengeyi çağrıştırır. Kalp ve beyin arasındaki uyumu sağlamak açısından oldukça önemli olan bir renktir.

Dilerseniz iç cephe duvar boyalarımıza da göz atabilirsiniz.

Etiketler: Renklerin Anlamı
Eylül 28, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı