Kalorifer Peteklerinizin Daha Güzel Görünmesi Nasıl Sağlanır?

radyatörboyası

Kalorifer Petekleri Nasıl Güzel Hale Gelir?

Radyatörleriniz zaman içerisinde yıpranmış, renkleri solmuş olabilir. Uzun süreli kullanım sonrasında aşınmalar ve boyasında bozulmalar meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda estetik görünümler açısından sorun teşkil edebilmektedir. Bazen de eski görünümünden sıkılmış ve değiştirmek istiyor olabilirsiniz.

Sprey radyatör boyası ile kolay bir şekilde evlerinizde boyama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Peteklerinizi değiştirmeye gerek duymadan eskisi gibi yeni bir görünüm elde etmesini sağlayabilirsiniz. Evdeki tüm peteklerini değiştirmek oldukça pahalı bir çözümdür. Bu nedenle peteklerinizi pratik bir şekilde boyayarak daha az maliyet ile estetik görünümlerini ilk günkü hale ya da kendi tarzlarınıza uygun hale getirebilirsiniz.

Boyama işlemlerini aynı zamanda peteklerinizi sökmeden de gerçekleştirebilirsiniz. Sprey radyatör boyası ile peteklerinizi sökmeye gerek olmadan rahatlıkla boyayabilirsiniz. Günlük kullanım içerisinde zamanla petekler orijinal renklerini kaybederler, parlaklıkları yok olur. Bu nedenle yenilikler gerekmektedir. Peteklerinizi boyayarak yenileyebilirsiniz. İstediğiniz renklerde boyamalar gerçekleştirerek evinizin farklı bir havaya bürünmesini sağlayabilirsiniz.

Radyatör Boyası Nedir?

Kaloriferler zaman içerisinde yıpranabilmekte, yapısında ve boyasın bozulmalar meydana gelebilmekte. Yenilemek gerekebilmektedir. Bu durumlarda radyatör boyası ile yenilemeler gerçekleştirilir. Radyatörler için kullanılan bir boya çeşididir. Petek boyası olarak da geçmektedir. Eskiyen, yıpranan ya da çizilmiş peteklerinizi boyayarak yeni görünüme kavuşturabilirsiniz. Petekleri boyamak için onlar için özel olarak üretilen radyatör boyası tercih edilmesi gereklidir.

Pek çok noktada radyatörleri boyamak değiştirmekten çok daha ekonomik bir yöntemdir. Bazı zamanlarda da peteklerinizin hiçbir sıkıntısı yoktur ancak eski görünümünden sıkılmışsınızdır. Bu durumda da renklerini değiştirmek aradığınız değişimi size verebilir. Petek boyası renkleri çok çeşitlidir. Siyah radyatör boyası, beyaz, krem, bej gibi pek çok renklerde bulabilirsiniz. Eviniziniz duvarlarına uygun olacak renklerde, kendi estetik zevklerinize göre çeşitli renk ve tonlarda boyamalar gerçekleştirebilirsiniz.

Panel Radyatör Boyası Nasıl Uygulanır?

Panel radyatör boyası kullanmadan önce gerçekleştirilmesi gereken birkaç işlem vardır. İlk olarak petekleri boyarken duvara ve yakınındaki bölgelere bulaşmaması için üzerlerini kaplamak gereklidir. Plastik örtüler, kağıt yardımı ile kaplayabilirsiniz. Bu kaplama işlemi sayesinde peteklerinizi sökmeden rahatlıkla boyayabileceksiniz. Ardından petekler üzerindeki tozları ve kirleri temizlemek gerekmektedir. Ancak önceki boyadan kalan kalıntıları ve bozuklukları giderebilmek için zımpara yardımı ile zımparalamak gerekmektedir. Bu alınan sonucun çok daha yüksek olmasını sağlar. Zımparalama işlemleri bittikten sonra ortaya çıkan toz ve kiri temizlemek gereklidir. Bunun için alkol bazlı bir temizleyiciden yardım alabilirsiniz. Temizlik sonrası kuruması için bir süre beklemeniz gerekebilir ya da kuru bez yardımıyla kurulayabilirsiniz.

Boyama işlemlerine hazır bir hale geldiğinde boyayı daha iyi tutması ve başarılı bir sonuç elde edebilmek adına astar kullanabilirsiniz. Astar peteklerinizi boyaya hazır bir hale getirecektir ve boyanın çok daha kolay bir şekilde kullanılmasına yardımcı olacaktır. Astar aynı zamanda boyanın ömrünü de uzatır ve dış etkenlere karşı dayanıklılığını arttırır. Paslanmayı da önler. İpeksi sonuçlar elde edebilmek için astar kullanımı oldukça önemlidir. Boya için sağlam bir temel oluşturur ve yüksek başarı elde edilmesini sağlar. Ardından sprey boyaları püskürtme işlemlerini gerçekleştirebilir ya da fırça yardımı ile boyayabilirsiniz.

 

Boyama işlemlerini gerçekleştirmeden önce dikkat etmeniz gereken noktalardan biri boyanın ısıya dayanıklı olup olmaması. Bazı boyalarla boyama işlemi gerçekleştirebilmek için peteklerin soğuk olması gerekebilmektedir. Bu durumlarda kalorifer soğukken işlem yapılmalıdır. Ancak aldığınız boya ısıya dayanıklı bir boya ise bu noktada peteklerinizin soğuk olup olmaması ile ilgilenmeniz gerekmez.

Etiketler: Radyatör Boyası
Ağustos 27, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı