Parkelerinizin Daha Güzel Görünmelerini Sağlayacak Tüyolar

parke vernik

Parkeleri İlk Günkü Görünüme Kavuşturun

Ne kadar kaliteli parkeler yaptırırsanız yaptırın zaman içerisinde parlaklığını yitirebilir ve mat bir görünüme sahip olabilir. Genellikle ahşap parke çeşitlerinde görülen bir solmadır. Kullanıcılar eski canlı görünüme sahip olması için ne yapmalıdır sorusuna verilecek cevap parke cilasıdır.

Parke cilası zaman içerisinde solabilir ve deforme olabilir. Bu durumda yenilemek gerekir. Temizleme hataları nedeniyle parkelerde solmalar meydana gelebilir. Özellikle ahşap parkeler temizlenirken bol su kullanmak oldukça sakıncalıdır. Bol su kullanmak ve suyun içerisinde kimyasal barındırmak yapılan en büyük hatalardandır. Hatalı temizleme yöntemleri parkelerin çok daha erken bir şekilde yıpranmalarına yol açar. Bol su kullanmak, kimyasal içerikli temizlik malzemeleri en büyük zararı veren maddelerdendir. Cilalama işlemlerinin ahşap zeminin çeşidine göre ne kadar sıklıkla yapılacağı değişiklik gösterir. Belirli aralıklarla cilalama işlemlerinin yapılması yeni görünümlerini korumaları için önemlidir.

Birkaç adım ile birlikte parkelerinizin eski görünümlerine kavuşturabilirsiniz. İlk günkü gibi yeni görünüme evde kendiniz cilalayarak elde edebilirsiniz. Çok çeşitli cilalama yöntemleri ile kendi kendinize parkelerinizi cilalayabilirsiniz. Sprey parke cilası bu noktada oldukça yaygındırlar. Zamanla yıpranmış parkelerinizi yeni bir görünüme kolay bir şekilde kavuşturabilirsiniz. Kolay ve pratik çözümlerle ilk günkü gibi yeni parkelere sahip olabilirsiniz. Kendi kendinize rahatlıkla uygulayabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır.

Parke Cilası Nedir?

Parke cilası parkelerin çok daha parlak ve canlı görünmelerine yarayan bir cila çeşididir. Bu cila ile parkeler parlak ve oldukça yeni görünebilmektedir. Parkeler günlük kullanım içerisinde aşınabilir, deforme olabilir, yıpranabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla cila yapmak gerekmektedir. Parke cilalarının ömrünü evde uygulayabileceğiniz birkaç tüyo ile uzatabilirsiniz. Ancak ne kadar çaba gösterirseniz gösterin günün birinde kaçınılmaz olarak cila gerektirecektir. Parke üzerinde yer alan çizikleri yaptırabilirsiniz. Parke cilaları ile parkeler ilk günkü gibi yeni bir görünüm elde edeceklerdir.

Bütün ahşap zeminler için geçerli olan bir durumdur; zamanla parlaklığını yitirmesi. Cilalıysa özellikle zaman içerisinde cila özelliklerinin giderek yok olması durumu kaçınılmazdır. Küçük çizgilere ve yıpranmış sahip cilaya sahip olan parkeleri eski ilk günkü görünümüne kavuşturmak çok kolaydır. Parke cilası fiyatları yapılacak olan alanın genişliğine ve seçilecek malzemelerin kalitesine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Evde Parke Cilası Nasıl Uygulanır?

Evde parke cilası uygulayabilmeniz için çok çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan biri sprey parke cilası ile cilalamaktır. Macun parke cilası, sıvı ahşap cilaları, su bazlı parke cilaları ve sprey cilalar ile evde cilalama işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Sprey cilalar yardımıyla kolaylıkla parkelerinizi cilalayabilir ve oldukça yeni bir görünüm elde etmelerini saylayabilirsiniz. Macun şeklinde zor uygulanan cilalara göre uygulaması oldukça kolay bir üründür. Herkes rahatlıkla talimatlara uyarak evinde uygulayabilir.

 

Sprey cilalar yardımıyla laminant parke nasıl cilalanır sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Macun parke cilalarına göre çok daha kolay bir şekilde uygulanabilen parke cilası çeşididir. Macun cilalar çıkması çok zor olan cilalar oldukları için uzun süreler boyunca dayanabilmektedir. Cilalama işlemlerinde odanın yeteri kadar havalandığından emin olmak gereklidir. Çünkü içerisinde yer alan kimyasallar nedeni ile zarar görmek mümkündür. Bu nedenle iyi bir şekilde havalandırmak gereklidir. Parke cilalama işlemlerin ahşabın çeşidine göre, ihtiyacına göre değişebilmektedir. Kişiler parkelerinin yeteri kadar güzel ve parlak görünmediğini düşünüyorsa kolay bir şekilde cilalama işlemleri yapabilir.

Etiketler: Genç Parke Verniği
Haziran 01, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı