Evinizdeki Metal Eşyaları Boyarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

ahsapmetalboya

Metal Boyaları Nedir?

Metal boyaları; Alüminyum, çinko ya da metal yüzeyleri boyamak için kullanılan bir tür boya çeşididir. Diğer boyalara göre yapışma oranı ve kalıcılığı çok daha fazla olan boyalardır. Basit sprey boyalardan, profesyonel çeşitlerine göre çok çeşitlidir. Kişiler aynı zamanda belli başlı boyaları birbirine karıştırarak da metalik boyaları elde edebilirler. Sprey, özel metal boyaları gibi çeşitleri bulunur. İstediğiniz renklerde metal boyası renkleri bulabilirsiniz.

Metal boyalar birkaç katmandan oluşur. Özel metal boyası uygulandığında astara gerek kalmaz. Çünkü özel metal boyalar metalik yüzeyler için özel olarak üretilmiştir. Metal yüzeyin paslı olup olmamasının da herhangi bir şekilde önemi yoktur. Metal yüzeylere her türlü ihtimalde kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Özel metal boyası sentetik bir yapıdadır ve normal sentetik boyalar gibi rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Sprey metal boyaları ile herhangi bir yüzeyi hızlı bir şekilde boyamanız mümkündür. En kolay ve en hızlı şekilde metal yüzeyleri boyayabilirsiniz. Yüzeyin temiz ve aynı zamanda pürüzsüz bir hal almasını sağladıktan sonra rahatlıkla boyama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Metal Boyaları Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak işlem görmemiş metal bir eşya boyanacaksa önce pasını gidermeniz gereklidir. Bir zımpara yardımıyla ya da tel bir fırça yardımıyla yüzeyi zımparalamalısınız. Zımparalama işlemlerinden sonra eşya üzerindeki yağ ya da tozları giderilmelidir. Ardından boyama işlemine geçebilirsiniz.

Metal astarı uygulamak, metal yüzeylerin boyandıktan sonra uzun ömürlü olması ve kolay boyanabilmesi için gereklidir. Bu sayede herhangi bir çizik sonucu yıpranması mümkün olmaz. Pasa karşı da oldukça dayanıklıdır. Alüminyum, bakır, çinko gibi yüzeyleri boyamadan önce metal astarı kullanmak önemlidir. Boyanın daha iyi yapışmasını sağlar. Boyama yaparken iyi kalitede fırçalar kullanmaya özen gösterin. Kaliteli fırçalarla yapılan boyamalar gözle görülür şekilde çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Sprey boya yardımı ile de kolay bir şekilde boyamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek olarak evinizdeki radyatörü boyamak istediğinizde ilk olarak aşınmış ve hasarlı olan bölgeleri bir zımpara yardımı ile temizlemeniz gerekmektedir. Zımparalama işlemlerinden sonra radyatör üzerindeki tozları ve yağları iyi sonuçlar elde edebilmek adına iyi bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir. Boyama yapmadan önce radyatörün soğuk olduğundan emin olmalısınız. Radyatörler için özel olarak üretilen boyalardan kullanarak boyama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

En İyi Metal Boyası Hangisidir?

Metal boyası seçimleri istenilen performansa göre değişiklik gösterir. Eğer hızlı bir şekilde sonuç almak isteniyorsa sprey boyaları tercih edebilir. Sprey boyalarda akrilik sprey boyalar yerine selülozik sprey boya daha mantıklı bir seçim olabilir. Selülozik sprey boyalar sayesinde daha uzun bir kullanım ömrü sağlanır. Oldukça kolay bir şekilde uygulanabilir olması da boyama esnasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Akrilik boyalar zaman içerisinde paslanma ve benzeri gibi sorunlarla daha hızlı bir şekilde karşılaşmanıza sebep olabilir.

 

İç ve dış tüm metal yüzeylere rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir diğer boya selülozik boyalardır. Bu boyalar selülozik astarlar gerçekleştirilmiş bölgeler için uygundur. Aslında bu boya türü metal sanayi için geliştirilmiştir. Bu boya türü ile de iç ve dış alanlardaki boya işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sertlik ve çizilmelere karşı ekstra bir şekilde dayanıklı olması avantajlı noktalarından biridir. İki üç kat olacak şekilde uygulandığında oldukça dirençli bir yapıya sahip olmaktadır.

Etiketler: Metal Boya
Eylül 13, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı