Evinizi Yenilerken Kapılarınızı Unutmayın | Panel Kapı Boyası İle Kapılarınızı Yenileyin

Düfa-panel-kapı-boyası

Panel Kapı Boyası Nasıl Uygulanır?

Panel kapı boyası nasıl uygulanır? Sorusuna en güzel cevap: doğru yöntemlerle uygulamaktır. Doğru yöntemler kullanarak panel kapı boyası ile başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Panel kapı boyası fırça ve rulo ya da basınçlı tabanca ile uygulanabilir. Basınçlı tabanca ile yapılacak uygulama daha pratik ve kolaydır zamandan tasarruf sağlar. Rulo ve fırça ile yapılacak uygulama ise daha çok kol gücüne dayanmaktadır, fakat maliyet açısından daha uygun bir yöntemdir.   

Evlerin kapılarını sıfırdan değiştirmek panel kapı boyama işlemine göre daha maliyetli bir işlemdir. Panel kapı boya renkleri oldukça çeşitlidir. Hazır kartela renklerinden mavi, kırmızı, yeşil, beyaz, turuncu gibi renkleri seçebilmenin dışında makineden seçilen rengin farklı tonlarını da elde etmek mümkündür. Ayrıca boyama işlemi ustaya gerek duymadan kendinizin kolayca uygulayabileceği bir işlemdir. Bu yüzden eskiyen ya da boyası çıkan kapılar için panel kapı boyası ilk tercihlerden biridir.  Evleri yenilerken kapıları unutmayarak, panel kapı boyası ile boyamak evin havasını ve ruhunu değiştirir.                                                                        

Panel kapı boyası uygulanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. En önemli nokta boyayı su bazlı tercih etmektir. Su bazlı boya kokusuz olduğu için sağlık açısından zararlı değildir. Ayrıca ilerleyen zamanda kapılarda herhangi bir sararma ve solma oluşmaz. Su bazlı boyayı hazırlarken, kutunun üzerindeki talimatlara uymak karşılaşılacak sorunları önler. Panel kapı boyama uygulamasına geçmeden önce kapı kolları ve kilitlerin sökülmesi diğer önemli bir noktadır. Kilitleri sökmek yerine kâğıt bant ile kaplamak da diğer yöntemdir. İşlem yapılacak kapı çok yıpranmış ise küçük zımparalama işlemi yapılabilir. Zımpara işleminden sonra tozları fırça yardımı ile kapıdan uzaklaştırılmalıdır. Talimatlara göre hazırlanan boya gerekli ekipman ile 3-6 saat arayla iki kat olacak şekilde uygulanarak panel kapı boyama işlemi gerçekleştirilir. Fakat kapının durumuna göre üçüncü kata ihtiyaç duyulabilir. Kapının rengi ve dokusu bu işlem için önemli bir etkendir. Boyanan kapı bir (1) gün boyunca açık tutulmalı ve kapatmak için kuruması beklenmelidir.

 

Panel Kapı Boyası ile Mobilya Boyanır Mı?

 

Panel kapı boyası ile mobilya boyanır mı sorusu evlerdeki mobilyaları değiştirmek ya da yenilemek isteyenlerin merak ettiği bir sorudur. Mobilyalar ahşap ise panel kapı boyası ile boyamak mümkündür. Kapıları boyarken dikkat edilmesi gereken noktalar mobilyalar içinde geçerlidir. Mobilyaları boyamadan önce ince zımpara kağıdı ile güzelce zımparalanmalıdır. Bu sayede mobilya boyayı daha iyi tutacaktır. İki kat boyama işlemi tamamlandıktan sonra mobilyanın durumuna göre üçüncü kata geçilebilir.

Panel kapı boyası ile mobilya boyama işlemi bittikten sonra çizilme ve leke tutma problemlerine karşı vernik işlemi gerekmektedir. Vernik işlemine geçmeden önce mat, yarı mat, parlak ve çok parlak çeşitlerinden birini tercih etmek gerekmektedir. Boyası kuruyan mobilyayı verniklemeden önce üzerinde toz olmaması için tekrar temizlemek gerekmektedir. Temizlenen mobilyaya rulo ve fırça yardımı ile vernik sürülür. Vernik işlemi aydınlık bir ortamda yapılmalıdır. Sürülen yerde iz yapmaması için tekrar üstünden geçmemek gerekir bu yüzden ortamın aydınlık olması önemli bir noktadır. İlk kat vernikleme işlemi bittikten 6 saat sonra ikinci kat vernik işlemine geçilebilir. Mobilya tamamen kuruyunca kullanıma uygun hale gelir.

Panel kapı boyası ile evlerin iç kapılarında olduğu gibi ahşap mobilyalarda da yenileme ve değiştirme işlemi yapmak hem pratik hem de uygundur. Renk skalası geniş olan panel kapı boyaları ahşap mobilyalar için tercih edilebilir bir üründür. Evleri yenilerken kapılar ve mobilyalar da unutulmayarak evin havasını tamamen değiştirmek mümkün olacaktır.

 

Etiketler: Panel Kapı Boyası, KayalarBoya
Haziran 29, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı