Evinizdeki Mobilyalarınızı Boyayarak Yenileyin

Mobilya Boyası

Eğlenceli Mobilya Boyamak

Mobilyaları boyamak eğlenceli bir aktivite olmasının yanında yaşam alanlarında bambaşka bir görünüm sağlar. Mobilyalarınız üzerinde yapabileceğiniz en iyi değişikliklerden biri mobilya boyası ile boyamaktır. Çok çeşitli farklılıklarda mobilya boyası çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerle aşama aşama ilerleyerek mobilyalarınızı baştan yarabilirsiniz.

Mobilya boyama teknikleri çeşitlilik gösterir. Bu teknikleri izleyerek boyama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Boyamak istediğiniz yüzeyleri ilk olarak zımparalamanız gerekmektedir. Kusursuz bir şekilde boyama sağlayabilmek için astar boya kullanabilirsiniz. Astar kullanımı sonrasında kendi zevklerinize göre seçtiğiniz mobilya boyası ile boyama işlemlerini yapabilirsiniz. Su bazlı boyalar, akrilik boyalar, solvent bazlı boyalar gibi çok çeşitli boya çeşitleri bulunur. Kendi zevklerinize ve istediğiniz performansa göre seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Boyama işlemlerinin ardından cilalama, vernik işlemleri gelir. Bu işlemler isteğe bağlı olan işlemlerdir. Vernik ve cila mat ya da parlak bir bitiş sağlar. Aynı zamanda boyanın kalıcılığını da arttırarak uzun yıllar boyu kullanımı arttırır. Vernik işlemleri uygulanan boya tamamen kuruduğunda gerçekleştirilebilir.

Mobilya Boyası Nedir?

Mobilya boyası mobilyaları boyamak için kullanılan, mobilyalara özel olarak üretilen bir boya çeşididir. Zaman içerisinde eskiyen ve yıpranan mobilyalar, mobilya boyaları ile rahatlıkla yeni bir görünüme sahip olabilir. Mobilya boyası renkleri çok çeşitlidir, kendi tarzınıza uygun olanı rahatlıkla seçebilirsiniz.

Dekorasyonu oluşturan mobilyalar zaman içinde eskidiğinde, tekrar canlı bir şekilde hayata döndürmenin en güzel yolu boyamaktır. Bu yöntemle ile eskiyen mobilyalarınızda yeni gibi bir görünm elde etmeniz mümkün. Mobilya boyasının çeşitli renkleri bulunmaktadır. Hem kendi zevklerine göre hem de mobilyalarının çeşitlerine göre değişen özelliklerde mobilya boyası satın alabilir ve evlerinin konforunda değişiklikleri gerçekleştirebilir.

Mobilya Boyarken Hangi Boya Kullanılır?

Eskiyen mobilyalarınızı yenilemek istediğinizde aklınıza ilk olarak mobilya hangi boya ile boyanır sorusu gelir. Mobilya boyası seçimi boyanacak mobilyanın malzemesine göre değişmektedir. Boya türünü boyanacak mobilyalara uygun olacak şekilde seçilmelidir. Boyayacağınız yüzey eğer ahşap ise bu durumda ahşap mobilya boyası kullanmanız gerekmektedir. Sentetik ya da akrilik boya çeşitlerinden istediğinizi seçerek boyama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Akrilik boyalar su bazlı boyalardır ve çabuk kururlar. Toksik çözücüler içermedikleri için yoğun bir kokuya sahip değildir. Çok çeşitli yüzeylere de uygulanabilir özellikleri bulunmaktadır. Akışkan özelliklidir ve kullanıma hemen hazır olan boyalardır.

Ahşap yüzeylerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir diğer boya çeşidi yağlı boyalardır. Yağlı boya çok uzun yıllardır kullanımda olan bir boyadır. Günümüzde artık sentetik boyalar olarak bilinmektedir. Masa, sandalye, konsol gibi çok çeşitli mobilyalarınızı sentetik boyalar ile boyayarak yenileyebilirsiniz. Sentetik boyalar sentetik inceltici yardımı ile inceltilerek boyanması gereken bir boya çeşididir.

 

Su bazlı olan boyalar ise nefes alma özelliğine sahiptir. Neme ve rutubete karşı oldukça dirençli bir yapıları bulunur. Su bazlı boyalar da mat ya da mat seçenekleri varken, sentetik boyalarda mat, parlak ve yarı mat şeklinde seçenekler bulunur. Bu seçenekleri göz önünde bulundurarak, elde etmek istediğiniz sonuçlara göre boya seçimlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler: Mobilya Boya
Ekim 15, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı