Astar Boya Yapmanın Püf Noktaları

Astarboya

Astar Boya Nedir? Astar Boya Yapmanın Püf Noktaları

Astar boya; boya yapılacak alanda, boya öncesi yapılan hazırlayıcı bir kaplamadır. Astar boya, boya işleminden önce uygulanması gereken önemli adımlar arasındadır. Maliyeti düşük olan dekorasyon yöntemlerinden biri de boyamaktır. Bir odayı boyamak düşük maliyetli yenileme şeklidir. Odanın renklerinde yapılan değişiklik estetik görünümü tamamen değiştirebilir. Boyama yapmadan önce uygulayacağınız astar boya ile boyanızın harika görünmesini sağlayabilirsiniz.

Astar Boya Nedir?

Astar boya nedir, nasıl yapılır sorusu boyama yapmak isteyenler tarafından merak edilmektedir. Astar boya, boya öncesinde kullanılan bir malzemedir. Boyanın çok daha iyi bir şekilde tutmasını sağlar ve istenilen görünümün elde edilmesine yardımcı olur. Boyanın örtücülüğünü kuvvetlendirir. Aynı zamanda boya yapılırken renk dalgalanmalarını meydana gelebilir. Astar boya bu renk dalgalanmalarının önüne geçer. Bu nedenle her boya öncesinde yüksek başarıya ulaşmak için mutlaka kullanılması gerekmektedir.

Astar boyası duvar boyasını daha verimli kullanabilmek adına önemlidir. Yapılacak olan boyanın uzun ömürlü olabilmesi için ara astar kullanılabilir. Boyanacak olan yüzeyin boyama işlemine hazırlanmasını sağlamak işi büyük ölçüde kolaylaştırır. Boyanın her karede aynı şekilde emilmesini sağlar. Bu sayede çok daha az boya harcanmış olur ve maksimum verim alınır.

Astar Boya Neden Kullanılır?

Yeni, ferah renkli duvar boyası ile küçük bir odada, geniş ve aydınlık bir görünüm elde edebilirsiniz. Elde edeceğiniz estetik görünümlerin de en iyi şekilde sonuçlanabilmesi için boyama esnasında, boyama öncesinde ve sonrasında yapmanız gerekli olan birkaç adım bulunmaktadır. Bu adımlar sayesinde boyama işlemi kusursuz bir şekilde sonlanacaktır ve aradığınız estetik görünümü rahatlıkla elde edebileceksiniz.

Profesyonel bir görünüm elde edebilmek için boya astarı yapmak önemlidir. Bir odayı düzgün ve kusursuz bir şekilde boyamak istiyor ve maksimum sonuç almak istiyorsanız astar yapmanız son derece gereklidir. Duvarları boyamadan önce astar uygulamak boyanın çok daha iyi bir şekilde duvara yapışmasını ve uzun süreler boyunca kalıcı olmasını sağlar. Açık bir renkten koyu bir renge dönüş yapılmak isteniyorsa da astar kullanımı rengin doğru bir şekilde görünebilmesi için önemlidir. Özellikle alçı üzerine boyama yapılacaksa alçının boyayı çok fazla emmesini önlemek için astar boyama yapılması mantıklı olacaktır. Alçı boyayı fazlaca emer ve bu da gereğinden boya harcanmasına neden olur. Astar alçının emici özelliklerini azaltır ve daha az boya ile maksimum sonuç elde edilmesine yardımcı olur.

Astar Boya Ne İşe Yarar?

Astar boya boyama işleminden önce kullanılması gereken bir malzemedir. Astar boya sprey ile kişiler rahatlıkla boyama işlemlerinden önce astar kullanabilirler. Astarsız bir yüzeye boya yapıldığında çok daha fazla boya kullanılabilir ve alınacak verim düşük olabilir. Astar yardımı ile dalgalanmaları rahatlıkla önleyebilir ve istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

Astar boya çeşitleri kullanılacak alanlara ve ihtiyaçlara göre değişiklik gösterir. Kişiler boyama yapacakları yüzeylere ve ihtiyaçlarına göre bu çeşitler arasından tercihlerini gerçekleştirebilirler. Su bazlı astarlar, silikonlu astarlar gibi çok çeşitler bulabilmek mümkün.

 

Ahşap yüzeyler boyanmadan önce de astar kullanmak mümkün. Ahşap astarı sayesinde kişiler ahşap yüzeyleri boyadıklarında maksimum verim alabilmekteler. Böylelikle boya yüzeye çok daha iyi bir şekilde yapışacaktır ve kalıcılığı uzun ömürlü olacaktır. Çiziklere karşı çok daha dayanıklı olacaktır. Sizlerde ek koruma sağlamak amacı ile boyamalarınız öncesinde astar kullanabilirsiniz. Astarı ilk olarak boya kabı içerisine dökün ve normal bir boyama işlemi gerçekleştirir gibi yüzeye eşit miktarlarda her yere ulaşacak şekilde sürün. Belirli bir süre kuruması beklendikten sonra asıl boya kullanılabilir. Ancak boyama işlemine başlamadan önce astar boyanın iyi bir şekilde kuruduğundan emin olun. Bu sayede alacağınız verim %100 artacaktır. Yüzey boya tabakasını çok daha iyi bir şekilde kabul edecektir.

 

 

Etiketler: Astar Boya, KayalarBoya, Nasıl Yapılır
Nisan 08, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı