Evinizdeki Eski Ahşapları Boyayarak Yenileyin

Ahsapboya

Ahşaplarınızı Yeni Görünüme Kavuşturun

Ahşaplarınızı ahşap boyası ile boyayabilirsiniz. Eski ahşap eşyalarınızı boyayarak yeni bir görünüm elde etmelerini sağlayabilirsiniz. Ahşap boyama günümüzde oldukça yaygın bir hobi haline geldi. Keyifli dakikalar geçirmek isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor.

Kendi zevk ve yeteneklerinize göre eski eşyalarınıza yepyeni görünümler kazandırabilirsiniz. Ahşap boyama uzun yıllardır yapılmakta olan ve modası hiçbir zaman geçmeyecek olan bir boyamadır. Zaman içerisinde mobilyalar eskiyebiliyor ve üzerinde yer alan boyalarda deformeler meydana gelebiliyor. Evinizin konforunda eski eşyalarınızı boyayarak yeni bir görüntüye sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Sandalye, masa, komodin, vazo, ahşap tepsi gibi çok çeşitli ürünleri boyayarak dekorasyonunuzda yenilik yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Ahşap Boyası Nedir?

Ahşap boyaları ahşap yüzeyleri boyamak için kullanılan bir boya çeşididir. Bu boya çeşidi ile ham bir şekilde alınan ahşap eşyaları da kendi zevkinize göre boyayabilir, güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Ahşap boyama ile eskiyen bir sehpanızı, masanızı yepyeni bir hale getirmeniz mümkün olmaktadır.

İç ve dış mekanlarda ahşap yüzeylerin korunabilmesi adına ve güzel bir görünüme sahip olabilmeleri için ahşap boyama yapılmaktadır. Bu yüzeylerin boyanabilmesi için ahşap boyalar gerekmektedir. Su bazlı akrilik boyalar, yağ bazlı boyalar ile ahşaplar boyanabilmektedir. Çok çeşitli ahşap boyama teknikleri de bulunmaktadır. Bu tekniklere göre farklı şekillerde boyamalar yapabilirsiniz. Stencil tekniği, eskitme tekniği gibi çeşitli tekniklerdir. Bu tekniklerle mobilyalarınıza oldukça farklı görünümler kazandırabilirsiniz.

İlk olarak zımparalama işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gereklidir. Ardından uygulayacağınız astar ile çok daha kolay bir boyama gerçekleştirebilir, elde sonucunuzun kalitesini arttırabilirsiniz. Seçeceğiniz boya türüne göre gerekli ayarlamalarınızı yapıp boyama işlemlerine geçebilirsiniz. Akrilik boyalar kısa sürede içinde kurudukları için kat atma esnasında kişilere kolaylık sağlar. Fırçalarınız üzerinde yer alan boyalar yüzünden fırçalarınızın kurumasına engel olmak için katların kuruması beklerken fırçalarınızı buzdolabında nemli bir şekilde tutabilirsiniz.

Ahşap Boyası Çeşitleri ve Renkleri Nelerdir?

Ahşap boyama yaparken kullanılan ahşap boya çeşitleri akrilik boya, yağlı boya şeklindedir. Ahşap boyası beyaz ile beyaz renkli boyamalar gerçekleştirebilir. Akrilik boyalar uygulama noktasında oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak tanır. Kuruması uzun sürmez ve hızlı sonuç elde edilmesini sağlar. Yağlı boyalara oranla çok daha az keskin bir kokuya sahiptir. Bu, boyama esnasında koku nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıkları önler. Bu gibi özellikleri sebebiyle akrilik boyalar ahşap boyama yaparken tercih edilmektedir.

Doğal ahşap boyası kullanmadan önce astar boya kullanımı önemlidir. Bu boyanın hem kalıcılığını arttırır hem de elde edilecek olan sonuç çok daha iyi olabilmektedir. Su bazlı boya tercih edildiğinde seçilecek olan astarın da su bazlı olması önemlidir. Su bazlı astar üzerine, su bazlı ahşap boya kullanılması çok daha kolay olur. Akrilik boyalar sararmayı önlerler.

 

Vernikli olan kendinden vernikli ahşap boyası ile de boyamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Vernikli ahşap koruyucular ile ahşap mobilyalarınızı koruyabilirsiniz. Çok çeşitli ahşap boya renkleri vardır. Kişiler kendi zevklerine göre istedikleri renkleri tercih edip, boyama işlemleri yapabilir. Eskiyen eşyalarınızı yepyeni renklere boyayarak tasarımını değiştirebilir, yeni dekorasyonlara yelken açabilirsiniz. Farklı renkte boyaları bir araya getirerek de kendinize özel yeni renkler oluşturabilirsiniz. Çok çeşitli seçenekler ile yenilikler yapabilmek artık çok kolay.

Etiketler: KayalarBoya, Ahşap Boya
Temmuz 27, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı